درب و پنجره دوجداره UPVC

طراحی ، تولید و اجرا

پنجره چیست ؟

همان گونه که می دانید در حقیقت پنجره یک ورودی در وسیله نقلیه، در یا دیوار بوده که از آن برای عبور نور استفاده می گردد. عموما پنجره ها دارای شیشه هایی مات یا شفاف بوده و به وسیله چارچوب یا فریم در محل خود قرار می گیرند. بسیاری از پنجره های شیشه دار برای تهویه باز نگاه داشته شده و بسیار نیز برای جلوگیری از ورود آلودگی هوا و یا آلودگی صوتی بسته نگاه داشته می گردند. این پنجره از گذشته تا به امروز، جدا از بحث عبور نور یا ورود هوا یکی از عوامل زیبایی در هنر معماری و ساخت و ساز به شمار می روند. از این رو تا به امروز با گسترش و توسعه صنعت، انواع مختلفی از آن همانند پنجره دو جداره یا پنجره upvc تولید گردیده است.

پنجره UPVC چیست؟

برای این که بدانیم که پنجره یو پی وی سی (UPVC) چیست، ابتدا می بایست خود ماده ی «یو پی وی سی» را مطالعه نماییم. لازم به ذکر است که یو پی وی سی (UPVC) مخفف عبارت Unplasticised Poly Vinyl Chloride بوده و از گروه مواد مصنوعی محسوب می گردد.

مزایای استفاده از درب و پنجره UPVC چیست؟

به طور کلی متریال UPVC مزایای فوق العاده ای داشته و دلیل متداول شدن آن نیز همین مزایای گسترده اش است. به طور مثال برای اتصال قطعات مختلف درب یا پنجره معمولی، معمولا از بست های مکانیکی برای اتصال قطعات مختلف استفاده می گردد. هم چنین تعداد ۳ عدد یا بیشتر از ورقه های فلزی برای اتصال به همدیگر پیچ می شوند. این امر موجب می گردد که حتی اگر پیچ ها از جنس فولاد ضدزنگ باشند، بر اثر ایجاد واکنش گالوانیک در درازمدت پنجره دو جداره از هم بپاشد و یا از ظاهر بیفتد. در حالی که در محصولات یو پی وی سی به هیچ عنوان این گونه مشکلات مشاهده نمی گردد.

دلیل این امر نیز آن است که محصولات UPVC به علت جوش خوردن و گداخته شدن با گرما و چسبیده شدن به هم با فشار قوی، در مقایسه با بست های مکانیکی قاب ها دارای مقاومت بسیار بیش تری هستند.

با این حال اگر بخواهیم مزایای استفاده از درب و پنجره های UPVC را به صورت لیست وار ارائه دهیم، می توانیم موارد زیر را یادآور گردیم:

۱- استحکام فوق العاده و وزن سبک: متریال یو پی وی سی دارای قدرت مکانیکی بالا بوده و در عین حال سبک و مستحکم در برابر سایش است.

۲- سهولت در نصب: یو پی وی سی از جمله متریال هایی است که به سادگی شکل گرفته، بریده شده، جوش داده شده و نیز متصل می گردد.

۳- ضدحریق بودن: یو پی وی سی به سختی مشتعل گشته و هنگامی که عامل حرارت خاموش گردد دیگر نمی سوزد. لذا از این لحاظ در مقایسه با انواع پلاستیک از لحاظ اشتعال و دودزا بودن بسیار کم خطر است.

۴- پایداری و ثبات: یو پی وی سی در برابر فساد شیمیایی، پوسیدگی، تغییر رنگ، ضربه و سایش به شدت مقاوم بوده و عمر بسیار زیادی دارد.

۵- عایق بودن: این متریال عایق جریان الکتریکی است. هم چنین صوت از آن بسیار کم تر عبور نموده و درب و پنجره های یو پی وی سی عایق مناسبی برای صوت نیز محسوب می گردند.

6- مانع نفوذ گرد و غبار و آلودگی ها به علت درزگیری کامل

۷- کاهش دهنده سرمایه گذاری اولیه و استهلاک سیستم گرمایشی ساختمان به علت جلوگیری از اتلاف انرژی

۸- تنوع اشکال بازشو و شکل پذیری متناسب با معماری و فضای ساختمان

۹- حفاظت از محیط زیست از طریق بازیافت و قابلیت استفاده در صنایع دیگر

۱۰- قابلیت تقویت مضاعف با استفاده از پروفیل گالوانیزه در داخل یو پی وی سی

۱۱- عدم احتیاج به سرویس مکرر (رنگ آمیزی، تعویض و …)

نکته ی بسیار مهمی که بایستی در مورد قیمت پنجره UPVC به آن توجه نمود، نوع پروفیل (وین تک، ویستابست، بلووین و یا غیره) و هم چنین یراق آلات مصرفی و نوع شیشه (دوجداره یا سه جداره) است.

علت اختلاف بسیار زیاد در قیمت پنجره UPVC، بیشتر بحث پروفیل و یراق مصرفی است. به عنوان مثال دو پنجره یو پی وی سی ممکن است مساحت یکسانی به متر مربع داشته باشند، اما در عین حال یکی ساده و بدون بازشو باشد و دیگری بازشوی دوحالته داشته باشند. ( یعنی هم به صورت افقی باز شود و هم به صورت عمودی)

طبیعی است که هرچه تعداد بازشو و حالات باز شدن بیشتر باشد، مصرف پروفیل و یراق آلات مصرفی به تبع آن بیشتر بوده و در نتیجه هزینه بالاتر خواهد رفت.